Nebylo by světa bez katastrof ...

Katastrofismus podle Utopeného Archiméda

Vojtěch Mornstein: Utopený Archimedés - malý alternativní výkladový slovník skeptiků (nakladatelství Věry Noskové 2003)

druhé vydání, str. 54

Katastrofismus

Názorový systém, který vychází z předpokladu, že katastrofy kosmického či planetárního původu zásadním způsobem ovlivnily vývoj naší civilizace. Klasikem žánru je Immanuel Velikovský, autor Světů v kolizi. Hlavní role je přisuzována pádům obrovitých asteroidů či meteoritů na povrch Země. Tato kataklysmata byla doprovázena změnami podnebí, stimulací sopečné činnosti a velkými přílivovými vlnami. Oblíbená jsou vyprávění o posunech zemské osy.

Přívržencům této myšlenky doporučuji představit si při takovéto (rychlé) změně polohy zemské osy masu oceánských vod, která bude vlivem setrvačnosti odmítat sledovat ubíhající oceánské dno. V některých místech se proto vylije na pevniny. Obyčejná vlna tsunami (až desítky metrů vysoká přílivová vlna, provázející podmořská zemětřesení a sopečné výbuchy)) by proti tomu byla jen pouhým šplouchnutím ve vaně.O vzniku relativních pohybů zemské kůry vůči zemskému jádru ani nemluvě.

Je zajímavé, že touto eventualitou se katastrofisté nezabývají, přestože by takto moře mohlo došplouchnout třeba až na Ararat a zanechat tam trosky Noemovy archy (hodně lidí je tam už hledalo).

Jiná varianta katastrofismu klade zvýšený důraz právě na potopy světa, neboť se o nich zmiňují četné legendy. Skeptikové k tomu podotýkají, že pro dávného člověka bylo celým světem zhruba to, co byl schopen obsáhnout svým zrakem z nejbližšího kopce (nebo z druhého nebo třetího nejbližšího kopce).

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode